Historie fakulty

Fakulta informačních technologií VUT v Brně byla založena 1.1.2002 na základě Ústavu informatiky a výpočetní techniky FEI VUT v Brně. Ústav informatiky a výpočetní techniky (ÚIVT) pod dřívějším názvem Katedra samočinných počítačů byl založen na Fakultě elektrotechnické VUT v roce 1964. V roce 1990 byla katedra přejmenována na Katedru informatiky a výpočetní techniky a v roce 1992 na Ústav informatiky a výpočetní techniky. Další vývoj ústavu souvisel s dynamicky se rozvíjející oblastí výpočetní techniky a jejími aplikacemi, souhrnně nazývanými informatikou. Rostoucí požadavky na odborníky v této oblasti určovaly rozsah a zaměření výuky, výzkumných úkolů i společných projektů, a také ovlivňovaly růst počtu studentů a pracovníků ústavu. Rostoucí role výuky informatiky na fakultě vedla v roce 1993 k reorganizaci fakulty na Fakultu elektrotechniky a informatiky (FEI) a oddělení studijních plánů studia informatiky již po 1. společném semestru studia.

Koncem tisíciletí přerostla role ústavu a podíl informatiky na výuce fakulty organizační, technické i finanční limity ústavu a byla zahájena transformace ústavu na novou fakultu. Současně s tím byla zahájena příprava nových studijních programů: tříletého bakalářského programu a navazujícího dvouletého magisterského programu. Tyto nové studijní programy byly úspěšně akreditovány v roce 2001 a k 1.1.2002 vznikla Fakulta informačních technologií (FIT) VUT v Brně. Zbylá část FEI byla přejmenována na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT).

Ústav informatiky a výpočetní techniky určoval náplň a profilové předměty studijního oboru Samočinné počítače, později od roku 1973 oboru Elektronické počítače, od roku 1990 oboru Informatika a výpočetní technika a konečně od roku 1999 oboru Výpočetní technika a informatika. V současné době zajišťuje ústav výchovu odborníků s kvalifikací bakalář a inženýr v oboru Výpočetní technika a informatika a doktorů ve vědním oboru Kybernetika a informatika (od roku 2002 Informační technologie). Ústav informatiky a výpočetní techniky se rovněž podílí na výuce předmětů z oblasti informatiky a výpočetní techniky v studijních oborech FEKT. Vedle výchovy odborníků s potřebnými znalostmi technických i programových prostředků se učitelé ústavu účastní řešení vědeckovýzkumných projektů základního i aplikovaného výzkumu.

Vedoucí ústavu SAPO/ÚIVT FE/FEI VUT

1964-1990 prof. Ing. Jan Blatný, DrSc.
1990-1997 prof. Ing. Václav Dvořák, DrSc.
1997-2001 prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc.

Vedení FIT 2002 - 2007

děkan prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc.
proděkan pro tvůrčí činnost prof. RNDr. Milan Češka, CSc.
proděkan pro vnější vztahy prof. Ing. Jan M. Honzík, CSc.
proděkan pro výstavbu a rozvoj Ing. Zdeněk Bouša
proděkan pro vzdělávací činnost doc. Ing. Vladimír Drábek, CSc.
Ing. Miloš Eysselt, CSc.
vedoucí Ústavu informačních systémů doc. Ing. Jaroslav Zendulka, CSc.
vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií doc. Dr. Ing. Pavel Zemčík
vedoucí Ústavu počítačových systémů prof. Ing. Václav Dvořák, DrSc.
doc. Ing. Zdeněk Kotásek, CSc. (od 2005)

Vedení FIT 2008 - 2016

děkan doc. Ing. Jaroslav Zendulka, CSc.
proděkan pro tvůrčí činnost a doktorské studium prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc.
proděkan pro vnější vztahy prof. Dr. Ing. Pavel Zemčík
proděkan pro výstavbu a rozvoj Ing. Zdeněk Bouša
proděkan pro vzdělávací činnost v bakalářském studiu Ing. Bohuslav Křena, Ph.D.
proděkan pro vzdělávací činnost v magisterském studiu Ing. Richard Růžička, Ph.D.
vedoucí Ústavu informačních systémů doc. Dr. Ing. Dušan Kolář
vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií doc. Dr. Ing. Jan Černocký
vedoucí Ústavu počítačových systémů doc. Ing. Zdeněk Kotásek, CSc.
vedoucí Výzkumného centra informačních technologií prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc.

Vedení FIT 2016 -

děkan prof. Dr. Ing. Pavel Zemčík
proděkan pro tvůrčí činnost a doktorské studium prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc.
proděkan pro vnější vztahy Ing. Vítězslav Beran, Ph.D.
proděkan pro vzdělávací činnost v bakalářském studiu Ing. Bohuslav Křena, Ph.D.
proděkan pro vzdělávací činnost v magisterském studiu doc. Ing. Richard Růžička, Ph.D., MBA
vedoucí Ústavu informačních systémů doc. Dr. Ing. Dušan Kolář
vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií doc. Dr. Ing. Jan Černocký
vedoucí Ústavu počítačových systémů prof. Ing. Lukáš Sekanina, Ph.D.

Vaše IPv4 adresa: 54.156.82.247
Přepnout na IPv6 spojení